leczenie uzależnień przez psychiatrę
Zdrowie

Leczenie uzależnień przez psychiatrę

Leczenie wszelkiego rodzaju uzależnień może mieć różne formy terapii w zależności od poziomu uzależnienia. Oprócz sposobów farmakologicznych istotnym elementem wychodzenia z uzależnienia jest leczenie psychiatryczne. W ten sposób efekt wychodzenia z każdego z nałogów jest kompleksowe gdyż dotyczy zarówno strefy fizycznej jak i psychicznej.

Na czym polega psychoterapia w leczeniu uzależnień? Wyjaśnia Tomasz Wożniak, psychiatra z Warszawy

Jednym z najważniejszych i zasadniczych celów wychodzenia z uzależnienia przez leczenie psychoterapią jest praca nad samym sobą przy współpracy ze specjalistą. W tym celu pacjent wraz z psychiatrą próbują wspólnie wypracować schemat działania, który ma za zadnie przyczynić się do odpowiedzi na kluczowe pytanie czym właściwie jest uzależnienie?. Ponadto udział osoby uzależnionej w takich zajęciach, warsztatach ma za zadnie:

• uświadomić fakt, iż jest się osobą uzależnioną – potrafić się do tego stanu przyznać i potrafić powiedzieć o swoim stanie głośno,
• dokonać dogłębniej analizy dotychczas podjętych działań mających na celu kontrole lub wyjście z uzależnienia,
• podjęcia ostatecznej decyzji o skończeniu z powstałym uzależnieniem,
• opracowanie i przestrzeganie sposobów mających na celu nauczenia się radzenia sobie z uzależnieniem.
Kiedy psychoterapia w leczeniu uzależnienia jest skuteczna?

Aby psychoterapia przyniosła efekt na najwyższym możliwym poziomie, pacjent musi się w nią zaangażować od samego początku do samego końca. Jednym słowem musi chcieć sobie pomóc i chcieć uwolnić się od uzależnienia. Sama forma zaangażowania jaką pacjent może dać od siebie nie polega wyłącznie na chęci poznania swojego problemu jakim jest uzależnienie ale przede wszystkich podejmowaniu działań, które są wypracowanie z lekarzami i terapeutami i które mają przyczynić się i pomóc w całkowitym wyjściu z uzależnienia.

Gdzie można uzyskać takiego wsparcia, pomocy?

Obecnie w większości poradni leczeń uzależnień dostępna jest możliwość leczenia uzależnienia przez psychiatrię.

Ostateczna decyzja w sprawie leczenia i podjęcia walki z uzależnieniem należy do samego siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *